Ga naar de inhoud

Verenigings- en sportparkmanagers creëren basis voor betere benutting sportaccommodaties

Sportparkmanagers en verenigingsmanagers vervullen een verbindende rol en versterken de samenwerking bij verenigingen en op sportparken. Daarmee scheppen zij de voorwaarden voor een breder gebruik van sportaccommodaties. Clubkadercoaches dragen vooral bij aan pedagogische vaardigheden van trainers en normalisering van professionele begeleiding. Dat blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut naar de effecten van deze drie functies in opdracht van NOC*NSF.

We deden onderzoek onder de professionals zelf en andere betrokkenen bij deze functies.

Sportparkmanagers en verenigingsmanagers als verbindende schakel

Meer dan de helft van de betrokkenen ziet verbeterde samenwerking als belangrijkste effect van de sportparkmanagers. Zowel tussen verenigingen als met externe partijen. Ze vergroten de zichtbaarheid en bekendheid van het sportpark. En ze stimuleren samenwerking met maatschappelijke partijen. Sommige sportparkmanagers zien beperkte beslissingsbevoegdheid als belemmering bij hun werk.

Ook verenigingsmanagers zijn verbinders. Ze verbeteren samenwerking binnen verenigingen en relaties met externen. Hierdoor kunnen verenigingen de faciliteiten beter benutten. Meer dan de helft van de betrokkenen ziet dat als het belangrijkste effect. Het uitgebreide takenpakket van de verenigingsmanagers vraagt om duidelijkere afbakening van hun werk. En om voldoende beschikbare uren.

Clubkadercoaches versterken trainersvaardigheden

Bij clubkadercoaches staat de pedagogische vaardigheden van trainers verbeteren op de eerste plaats. Dit zorgt volgens betrokkenen voor betere trainingen en meer plezier bij trainer-coaches en instructeurs.

Het merendeel van de clubkadercoaches geeft daarnaast aan dat kadercoaching door hen normaler is geworden op de vereniging. De helft van de betrokkenen onderschrijft dit. Clubkadercoaches missen soms nog ondersteuning vanuit trainers en het bestuur.

Vragenlijstonderzoek

Voor dit onderzoek hebben we vragenlijsten verspreid onder verenigingsmanagers, sportparkmanagers en clubkadercoaches. En onder hun direct betrokkenen, zoals bestuursleden, commissieleden en trainers. In totaal hebben 54 professionals en 57 betrokkenen de vragenlijst ingevuld.

Door het relatief lage aantal respondenten per functieprofiel moeten we de resultaten voorzichtig interpreteren. Ze geven een indicatie van de belangrijkste bijdragen van deze functiegroep. Maar we hebben nog geen volledig representatief beeld.

Tweede rapportage professionalisering op sportverenigingen en sportparken

Dit onderzoek vormt het tweede deel van het onderzoek naar professionalisering op sportverenigingen en sportparken, uitgevoerd in opdracht van NOC*NSF. Het bouwt daarmee voort op het eerste rapport ‘Professionalisering bij sportverenigingen en sportparken’ (opent in nieuw tabblad) (2025).

Meer nieuws over dit thema

Gemeenten zetten sport en bewegen in voor GALA-doelen; borging blijft kwetsbaar

Gemeenten zetten sport en bewegen in voor doelen van het Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA). Met name voor de doelen ‘vitaal ouder worden’ en ‘gezonde leefstijl’. Door de tijdelijke financiering blijft borging van deze inzet lastig.

Organisatie Rotterdams sportlandschap functioneert goed, maar kan nog sterker

In Rotterdam werkt de organisatiestructuur van het sportlandschap in grote lijnen goed. Wel kan de samenwerking op sommige punten nog beter. En zou het helpen om één sportloket voor alle sportaanbieders te hebben.

Na stagnatie veert arbeidsmarkt sport en bewegen weer op

Na een dip tijdens de coronapandemie zit de arbeidsmarkt sport en bewegen weer in de lift. Tussen 2022 en 2024 groeide het aantal werkenden in de sector tot bijna 95.000. Dat blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut.