Hoe kan de sport zich voorbereiden op een nieuwe pandemie?
Het Mulier Instituut onderzocht hoe bestuurders en beleidsmakers binnen de fitness- en zwembranche keuzes maken. Tijdens normale omstandigheden én tijdens een pandemie. En welke rol ventilatie daarin speelt. Op basis daarvan geven we adviezen voor overheid, brancheorganisaties, sportaanbieders en kennisinstellingen.
De advieskaart helpt beslissers bij de overheid en in de sport om onderbouwde en afgewogen beslissingen te nemen. Onder andere over het inzetten van ventilatie voor en tijdens een pandemie.
Drie typen adviezen
We geven drie typen adviezen:
- Adviezen over communicatie en agendering. Bijvoorbeeld voor brancheorganisaties in de sport en sportaanbieders: plaats en houd pandemische paraatheid en crisismanagement op de bestuursagenda.
- Adviezen over overheidsmaatregelen voor pandemische paraatheid. Bijvoorbeeld om wel kaders te stellen, maar ook ruimte te laten voor autonomie in de uitvoering daarvan.
- Adviezen over kennisontwikkeling en -verspreiding. Zoals: het belang van ventilatie benadrukken in de Routekaart Verduurzaming Sport.
Bruikbaar voor verschillende takken van sport
Het onderzoek was gericht op fitness en zwemmen. Maar de adviezen zijn ook te benutten in andere takken van sport. En ze gaan meestal over processen die juist nú in gang zijn te zetten, nu er geen pandemie is. Zodat we goed voorbereid zijn wanneer die er wél weer is.
Onderzoek binnen P3Venti
Dit onderzoek is onderdeel van het programma P3Venti. Dat is bedoeld om praktisch toepasbare kennis over pandemische paraatheid te ontwikkelen. En specifiek over verspreiding van virussen door de lucht. Eerder onderzochten wij welke factoren beslissingen beïnvloeden (opent in nieuw tabblad). En op welke domeinen een pandemie impact heeft binnen de sport.
Meer nieuws over dit thema
Gemeenten zetten sport en bewegen in voor GALA-doelen; borging blijft kwetsbaar
Gemeenten zetten sport en bewegen in voor doelen van het Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA). Met name voor de doelen ‘vitaal ouder worden’ en ‘gezonde leefstijl’. Door de tijdelijke financiering blijft borging van deze inzet lastig.
Organisatie Rotterdams sportlandschap functioneert goed, maar kan nog sterker
In Rotterdam werkt de organisatiestructuur van het sportlandschap in grote lijnen goed. Wel kan de samenwerking op sommige punten nog beter. En zou het helpen om één sportloket voor alle sportaanbieders te hebben.
Opbrengsten BRC lastig zichtbaar te maken
De Brede Regeling Combinatiefuncties (BRC), die inclusief z’n voorgangers al sinds 2008 bestaat, heeft veel opgeleverd. Toch is de impact lastig zichtbaar te maken. Het helpt om na te denken over hoe de betrokken niveaus (Rijk, gemeente en BRC-functionaris) zich tot elkaar verhouden.