Ga naar de inhoud

Weinig ouderen doen oefeningen om vallen te voorkomen

Eén op de vijf 55-80-jarigen is in de afgelopen twaalf maanden gevallen en twee op de vijf hebben een verhoogd valrisico. Maar slechts één op de vijf ouderen doet oefeningen om vallen te voorkomen. Dat blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut.

De helft van de ouderen doet beweegoefeningen voor kracht en evenwicht. Maar weinig ouderen doen beide soorten oefeningen meerdere keren per week, terwijl dat juist werkt om vallen te voorkomen. Als het gaat om valpreventie kunnen sport- en beweegprofessionals en -aanbieders ouderen stimuleren regelmatig zowel kracht- als evenwichtsoefeningen te doen.

Senioren die wandelen en kletsen.

Sommige groepen zijn kwetsbaarder voor vallen

Bepaalde groepen ouderen zijn kwetsbaarder voor vallen. Bijvoorbeeld vrouwen en ouderen met een beperking of chronische aandoening. Het is dus goed als gemeenten extra aandacht besteden aan deze groepen binnen hun aanpak om vallen te voorkomen.

Ouderen die niet sporten, hebben vaak hoger valrisico

Ouderen die geen sportieve activiteiten doen, lopen vaak meer risico om te vallen. Waarschijnlijk komt dat doordat de kwetsbaardere ouderen vaker niet sporten. Sportieve activiteiten dragen bij aan spierkracht en evenwicht, en verkleinen zo mogelijk het valrisico.

Ouderen die vaak fietsen, vallen ook vaker

Ouderen die vaker fietsen, vallen relatief vaker. Doordat deze ouderen meer op de fiets zitten, worden ze ook meer blootgesteld aan de kans op een val. Het is daarom van belang om aandacht te besteden aan veilig fietsen onder ouderen.

Onderzoek onder 1.247 ouderen

In dit rapport hebben we inzicht gegeven in vallen en valrisico bij ouderen. Ook onderzochten we of er verbanden zijn met hun sport- en beweeggedrag. Voor dit onderzoek hebben we in 2023 data verzameld onder 1.247 Nederlanders van 55 t/m 79 jaar via het Nationaal Sportonderzoek.

Meer nieuws over dit thema

Doorstroom ouderen naar structureel sport- en beweegaanbod na valpreventie blijft uitdaging

Het is belangrijk dat ouderen structureel blijven sporten en bewegen na een valpreventieve beweeginterventie. Dat vinden niet alleen professionals die deze aanpakken om vallen te voorkomen aanbieden. Toch verloopt de doorstroom lang niet altijd goed.

Zwangere vrouwen bewegen te weinig: kennis landt niet in de praktijk

Bewegen en sporten tijdens de zwangerschap is gezond. Voor zowel moeder als kind. Toch bewegen veel zwangere vrouwen in Nederland onvoldoende. Dat komt onder andere door een gat tussen kennis en praktijk. Dat blijkt uit verkennend onderzoek van het Mulier Instituut.

Oratie Remco Hoekman: om sociale ongelijkheid in sport te dempen, moet overheid meer maatwerk leveren

Overheidsbeleid om meer mensen aan het sporten te krijgen, werkt helaas niet voor iedereen. Dat komt onder meer omdat 75 procent van de gemeentelijke gelden naar accommodaties gaat, zonder daarmee echt te sturen op sportstimulering.