Aantal sportverenigingen met 7 procent gedaald sinds 2000
In 2000 telde Nederland ongeveer 28.000 sportverenigingen en in 2023 nog bijna 26.000. Dat is een afname van ongeveer 7 procent. Dat blijkt uit de Monitor aantal sportverenigingen in Nederland 2024 van het Mulier Instituut.

Sterkste daling rond perioden van crisis
In twee perioden daalde het aantal sportverenigingen sterker dan in andere jaren: tussen 2008 en 2013 en tussen 2019 en 2023. Dat lijkt samen te hangen met de crises waarmee Nederland te maken had: de kredietcrisis en de coronacrisis.
De daling was het sterkst tussen 2019 en 2020 en tussen 2022 en 2023, net vóór en net na de coronacrisis. Deze afname is mogelijk tijdens de coronajaren gedempt door de steunmaatregelen van de overheid en verminderde activiteit bij de sportverenigingen. De komende jaren zal blijken of deze trend zich voortzet.
Grote verschillen tussen sporttakken
De ontwikkeling van het aantal sportverenigingen tussen 2000 en 2023 verschilt sterk tussen sporttakken:
- Het aantal zaalvoetbalverenigingen nam het sterkst af (-44%). Daarna volgen gymnastiek (-21%), paardensport (-19%), volleybal (-16%) en veldvoetbal (-15%).
- Bij vechtkunsten (+113%), danssport (+110%) en wielersport (+20%) nam het aantal sportverenigingen juist sterk toe.
Monitor aantal sportverenigingen in Nederland 2024
Om de ontwikkeling van het aantal sportverenigingen in kaart te brengen gebruiken we het Databestand sportorganisaties. Dit hebben we samengesteld op basis van een uitdraai van alle organisaties in de sport uit het Handelsregister van de Kamer voor Koophandel. Van deze uitdraai ontvangen we maandelijks een update, waardoor we de ontwikkelingen van het aantal sportverenigingen kunnen volgen.
Meer nieuws over dit thema

Sportpark- en verenigingsmanagers verbeteren samenwerking en gebruik van sportaccommodaties
Sportparkmanagers zorgen vooral voor een betere benutting van sportaccommodaties. Verenigingsmanagers versterken met name de interne bedrijfsvoering van hun club.

Urban sports leveren Rotterdamse sporters nieuwe vrienden en zelfvertrouwen op
Urban sports, zoals skateboarden, 3x3-basketbal en straatvoetbal, hebben veel waarde voor de beoefenaars. Door hun sport maken ze onder andere nieuwe vrienden en krijgen ze meer zelfvertrouwen.

Minder Nederlanders gaan wel eens zwemmen
In 2024 zwom de helft van de Nederlanders wel eens (54 procent). In 2019 was dat nog 70 %. Dit blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut onder Nederlanders vanaf 16 jaar.