Voor meer gelijkwaardigheid moet de paralympische topsport aantrekkelijker en zichtbaarder worden
Om de paralympische topsport gelijkwaardiger te maken aan de valide topsport moet deze volgens paralympische topsporters aantrekkelijker worden voor het grote publiek. Dat blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut onder paralympische topsporters van verschillende sporten.
Volgens de sporters is de paralympische topsport op dit moment niet gelijk én niet gelijkwaardig aan de valide topsport. Wel zien ze dat de paralympische topsport een inhaalslag maakt.
Meer zichtbaarheid via media en gecombineerde evenementen
De paralympische topsporters benoemen dat de paralympische topsport aantrekkelijker wordt als er meer media-aandacht voor is. Via de algemene (sociale-)mediakanalen én via de sociale media van de sporters zelf.
Daarnaast zien de paralympische topsporters de meerwaarde van het combineren van para- met valide sportevenementen. Zo wordt de paralympische topsport zichtbaarder. Dit is ook een manier om de parasport aantrekkelijker te maken voor bezoekers.
Indeling in klassen lastig te begrijpen
Volgens de sporters wordt de paralympische topsport ook aantrekkelijker als we de classificaties vereenvoudigen. Nu zijn de vele verschillende klassen vaak lastig te begrijpen voor toeschouwers.
Interviews met paralympische topsporters
Voor dit onderzoek spraken we veertien paralympische topsporters van elf verschillende sporten, met verschillende beperkingen. Ondanks deze verschillen zitten er veel overeenkomsten in hun meningen over hoe we naar een gelijkwaardige paralympische topsport kunnen bewegen.
Gerelateerd nieuws
Minder Nederlanders gaan wel eens zwemmen
In 2024 zwom de helft van de Nederlanders wel eens (54 procent). In 2019 was dat nog 70 %. Dit blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut onder Nederlanders vanaf 16 jaar.
Bekendheid buurtsportcoaches neemt langzaam toe
De bekendheid van buurtsportcoaches neemt toe onder de Nederlandse bevolking. In 2024 kende een derde (33%) van de Nederlanders een functionaris als de buurtsportcoach. In 2018 was dat nog maar een op de vijf (21%).
Aantal gemeenten dat schoolzwemmen aanbiedt of ondersteunt, daalt verder
Steeds minder gemeenten bieden schoolzwemmen. In 2020 ondersteunde een derde van de gemeenten schoolzwemmen, vier jaar later is dat percentage onder een kwart gedaald (23 procent).