Ga naar de inhoud

Topsport in Nederland (TiN) 2025

Samenvatting

De maatschappelijke waardering van topsport is licht gestegen. En topsporters en coaches beoordelen hun topsportklimaat positiever dan in 2019. Tegelijk zijn er aandachtspunten. Zoals ervaringen met ongewenst gedrag en kritische geluiden over de maatschappelijke impact van topsport. Dat blijkt uit de nieuwe monitor Topsport in Nederland (TiN) van het Mulier Instituut.

Veel Nederlanders zien positieve waarde topsport
Iets meer dan de helft van de volwassen Nederlanders vindt dat topsport vooral positief bijdraagt aan de maatschappij. Zij noemen trots, passie, plezier en het oranjegevoel als positieve waarden. Dit is een kleine stijging ten opzichte van 2020. Voor slechts 8 procent overheersen de negatieve waarden, zoals agressie en geweld, de schadelijke impact op het milieu en het vergroten van het verschil tussen arm en rijk.

Sporters en coaches positiever over sportklimaat
Tussen de 80 en 90 procent van de talentvolle sporters, topsporters, coaches en technisch directeuren beoordeelt de topsportomgeving met een ruime voldoende (7 of hoger). Bij sporters en coaches is daarbij in de afgelopen tien jaar een duidelijke stijgende lijn zichtbaar.

Ruime meerderheid voelt zich veilig, maar deel ervaart ongewenst gedrag
Bijna negen op de tien talentvolle sporters en topsporters voelen zich veilig in hun topsportomgeving. Toch maakt een deel van de sporters ongewenst gedrag mee. Vrouwelijke topsporters hadden het meest te maken met intimidatie/machtsmisbruik. Mannelijke topsporters vooral met schelden of pesten.

Voor coaches is niet altijd duidelijk waar de grens ligt tussen grensverleggend en grensoverschrijdend gedrag. Dit verschilt namelijk per sporter. Een derde van de coaches voelt zich beperkt in hun werk door de grote aandacht voor sociale veiligheid in de topsport.

Maatschappelijke inzet hoort bij positie als topsporter
De meerderheid van de topsporters zet hun bekendheid als topsporter wel eens in voor maatschappelijke doeleinden. Bijvoorbeeld via clinics of presentaties. Ze doen dit vooral omdat ze het belangrijk en leuk vinden. En omdat ze ervaren dat ze een rolmodel (kunnen) zijn.

Volgen van topsport via media en bezoek redelijk stabiel
Het aandeel mensen dat sport volgt via media of door evenementen te bezoeken is de afgelopen twaalf jaar redelijk stabiel. Iets minder dan 60 procent volgt minimaal wekelijks sport via de media. Het aantal mensen dat topsportevenementen bezoekt, bleef de laatste jaren gelijk. Het is nog wel lager dan in de jaren voor de coronapandemie.

De monitor Topsport in Nederland
Sinds 2024 volgt het Mulier Instituut ontwikkelingen in de Nederlandse topsport in de TiN-monitor. Via een aantal indicatoren volgen we de ontwikkelingen op verschillende thema’s binnen topsport en topsportbeleid.

Literatuurverwijzing: Balk, L., Aarnink, A., Bronkhorst, P., Heerschop, M., Meulenbroeks, N., & Suijlekom, A. van (2025). Topsport in Nederland (TiN) 2025. Utrecht: Mulier Instituut.