Ga naar de inhoud

BRC-functionarissen actief op helft basisscholen

Op 50 procent van de scholen in het primair onderwijs waren in 2025 één of meer BRC-functionarissen actief. Het grootste deel daarvan is een paar keer per jaar actief op de school. Dat blijkt uit onderzoek van het Mulier Instituut.

Een kleiner deel van de BRC-functionarissen is structureel actief op een basisschool (7% maandelijks, 9% wekelijks). Vergeleken met 2021 is het aandeel scholen zonder BRC-functionaris wat toegenomen: van 40 naar 45 procent.

BRC-functionaris organiseert vooral buitenschools sportaanbod

BRC-functionarissen organiseren vooral buitenschools sportaanbod. Dat zeggen zowel schoolleiders (68%) als BRC-functionarissen zelf (69%). Volgens bijna 40 procent van de scholen hebben BRC-functionarissen gezorgd voor een uitbreiding van de sport- en beweegactiviteiten op en rond school.

BRC-functionarissen geven minder gymlessen vanwege een wijziging in de regeling

BRC-functionarissen geven op minder scholen zelfstandig gymlessen dan eerder. Dit aandeel is afgenomen van 33 procent in 2021 naar 23 procent in 2025.

Vanaf 2027 mogen scholen geen BRC-functionarissen meer inzetten voor de verplichte gymlessen. Deze afbouw begon in 2023. Dit verklaart mogelijk de afname van de (structurele) inzet en de verandering in hun taken.

PO-peiling en BRC-panel

Voor dit factsheet gebruiken we data van de peilingen bewegingsonderwijs uit 2017, 2021 en 2025. Ruim 800 schoolleiders in het primair onderwijs vulden de vragen in. Daarnaast gebruiken we data uit het BRC-panel van mei 2025. Deze vragen vulden 67 BRC-functionarissen in.

Meer nieuws over dit thema

BRC heeft groot bereik via verbindingen en inzet op specifieke groepen mensen

Alle gemeenten zetten functionarissen in vanuit de Brede Regeling Combinatiefuncties (BRC). Zij leggen verbindingen en richten zich op een groot aantal doel- en leeftijdsgroepen. Daarmee heeft de regeling een groot bereik.

Bewegen tijdens de schoolpauze: belangrijk middel, maar vaak geen doel op zich

Betrokkenen bij de pauze op basisscholen zien de meerwaarde van bewegen tijdens de pauze. Maar zij zien bewegen vooral als middel om de doelen van de pauze en het onderwijs te bereiken. Bewegen is daarmee geen doel op zich.

Aandacht voor beweegstimulering bij jonge kinderen nog niet vanzelfsprekend

Minder dan de helft van de gemeenten besteedt aandacht aan beweegstimulering specifiek voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Slechts een derde van de BRC-functionarissen doet dit regelmatig.